Dokumentacja urządzeń

Fronius Symo GEN24 Plus SC 3–5 kW — karta katalogowa i dane techniczne

Fronius — ilustracja urządzenia z opisywanej serii
Ilustracja urządzenia na podstawie materiałów producenta.

Symo GEN24 Plus SC 3–5 kW to trójfazowe falowniki hybrydowe z dwoma MPPT i przyłączem akumulatora. Karta rozróżnia limity poszczególnych trackerów, ich łączną moc oraz parametry wyjścia AC.

Seria oferuje podstawowe zasilanie rezerwowe PV Point. W tym zakresie mocy Full Backup nie jest dostępne; większe modele serii mają odrębną funkcję pełnego zasilania rezerwowego.

W — moc czynna; VA — moc pozorna; Wp — moc modułów w warunkach testowych. Szersze zestawienia można przewijać poziomo.

Wejście PV
Parametr Symo GEN24 3.0 Plus SC Symo GEN24 4.0 Plus SC Symo GEN24 5.0 Plus SC
Liczba MPPT 2 2 2
Zakres napięcia wejściowego DC (V) 80–1000 80–1000 80–1000
Znamionowe napięcie wejściowe DC (V) 610 610 610
Napięcie rozpoczęcia pracy (V) 80 80 80
Użyteczny zakres napięcia MPP (V) 80–800 80–800 80–800
Zakres napięcia MPP przy mocy znamionowej (V) 115–800 150–800 190–800
Maksymalny użyteczny prąd wejściowy — MPPT1 / MPPT2 (A) 14 / 14 14 / 14 14 / 14
Maksymalny prąd zwarciowy PV — MPPT1 / MPPT2 (A)[1] 20 / 20 20 / 20 20 / 20
Liczba przyłączy DC — MPPT1 / MPPT2 2 / 1 2 / 1 2 / 1
Maksymalna użyteczna moc DC — MPPT1 (W) 3150 4180 5200
Maksymalna użyteczna moc DC — MPPT2 (W) 3150 4180 5200
Maksymalna użyteczna moc DC — suma (W) 3150 4180 5200
Maksymalna moc generatora PV — MPPT1 (Wpeak) 4500 6000 6500
Maksymalna moc generatora PV — MPPT2 (Wpeak) 4500 6000 6500
Maksymalna moc generatora PV — suma (Wpeak) 4500 6000 7500
Wyjście AC
Parametr Symo GEN24 3.0 Plus SC Symo GEN24 4.0 Plus SC Symo GEN24 5.0 Plus SC
Znamionowa moc wyjściowa AC (W) 3000 4000 5000
Znamionowa moc pozorna (VA) 3000 4000 5000
Maksymalna moc wyjściowa (VA) 3000 4000 5000
Znamionowy prąd AC przy 380 V (A) 4,5 6,1 7,6
Znamionowy prąd AC przy 400 V (A) 4,3 5,8 7,2
Przyłącze sieciowe (V) 3~ NPE 400 / 230 lub 380 / 220 (+20% / −30%) 3~ NPE 400 / 230 lub 380 / 220 (+20% / −30%) 3~ NPE 400 / 230 lub 380 / 220 (+20% / −30%)
Częstotliwość znamionowa i zakres (Hz) 50 / 60; 45–65 50 / 60; 45–65 50 / 60; 45–65
Współczynnik zniekształceń harmonicznych (%) <3,5 <3,5 <3,5
Współczynnik mocy 0,7–1 indukcyjny / pojemnościowy 0,7–1 indukcyjny / pojemnościowy 0,7–1 indukcyjny / pojemnościowy
PV Point
Parametr Symo GEN24 3.0 Plus SC Symo GEN24 4.0 Plus SC Symo GEN24 5.0 Plus SC
Znamionowa moc PV Point (VA) 3000 3000 3000
Przyłącze sieciowe PV Point (V) 1~ NPE 220 / 230 1~ NPE 220 / 230 1~ NPE 220 / 230
Czas przełączania (s) około 15 około 15 około 15
Full Backup
Parametr Symo GEN24 3.0 Plus SC Symo GEN24 4.0 Plus SC Symo GEN24 5.0 Plus SC
Znamionowa moc Full Backup (VA)[2] Niedostępne dla tego modelu; Full Backup dostępne od 6.0 Plus SC Niedostępne dla tego modelu; Full Backup dostępne od 6.0 Plus SC Niedostępne dla tego modelu; Full Backup dostępne od 6.0 Plus SC
Nominalna moc jednej fazy Full Backup (VA)[2] Niedostępne dla tego modelu; Full Backup dostępne od 6.0 Plus SC Niedostępne dla tego modelu; Full Backup dostępne od 6.0 Plus SC Niedostępne dla tego modelu; Full Backup dostępne od 6.0 Plus SC
Przyłącze sieciowe Full Backup (V)[2] Niedostępne dla tego modelu; Full Backup dostępne od 6.0 Plus SC Niedostępne dla tego modelu; Full Backup dostępne od 6.0 Plus SC Niedostępne dla tego modelu; Full Backup dostępne od 6.0 Plus SC
Czas przełączania (s)[2] Niedostępne dla tego modelu; Full Backup dostępne od 6.0 Plus SC Niedostępne dla tego modelu; Full Backup dostępne od 6.0 Plus SC Niedostępne dla tego modelu; Full Backup dostępne od 6.0 Plus SC
Akumulator
Parametr Symo GEN24 3.0 Plus SC Symo GEN24 4.0 Plus SC Symo GEN24 5.0 Plus SC
Liczba wejść DC 1 1 1
Maksymalny prąd wejściowy (A) 14 14 14
Zakres napięcia wejściowego DC (V) 160–700 160–700 160–700
Przyłącze DC akumulatora Po jednym zacisku BATT+ i BATT−, sprężynowe push-in 2,5–10 mm² Po jednym zacisku BATT+ i BATT−, sprężynowe push-in 2,5–10 mm² Po jednym zacisku BATT+ i BATT−, sprężynowe push-in 2,5–10 mm²
Maksymalna moc wejściowa / wyjściowa DC (W)[3] 3300 4300 5300
Maksymalna moc ładowania przy sprzężeniu AC (W)[3] 3000 4000 5000
Kompatybilne rodziny akumulatorów[4] Fronius Reserva; BYD Battery-Box HVS / HVM, HVS+ / HVM+; LG FLEX Fronius Reserva; BYD Battery-Box HVS / HVM, HVS+ / HVM+; LG FLEX Fronius Reserva; BYD Battery-Box HVS / HVM, HVS+ / HVM+; LG FLEX
Dane ogólne
Parametr Symo GEN24 3.0 Plus SC Symo GEN24 4.0 Plus SC Symo GEN24 5.0 Plus SC
Wymiary: wysokość / szerokość / głębokość (mm) 530 / 474 / 165 530 / 474 / 165 530 / 474 / 165
Masa falownika (kg) 15,3 15,3 15,3
Masa z opakowaniem (kg) 19,1 19,1 19,1
Stopień ochrony IP66 IP66 IP66
Klasa ochronności 1 1 1
Pobór energii w nocy (W) <10 <10 <10
Kategoria przepięciowa DC / AC[5] 2 / 3 2 / 3 2 / 3
Chłodzenie Technologia aktywnego chłodzenia Technologia aktywnego chłodzenia Technologia aktywnego chłodzenia
Montaż Wewnątrz i na zewnątrz budynków Wewnątrz i na zewnątrz budynków Wewnątrz i na zewnątrz budynków
Zakres temperatur otoczenia (°C) −25–60 −25–60 −25–60
Dopuszczalna wilgotność (%) 0–100 0–100 0–100
Emisja hałasu (dB(A)) <36 <36 <36
Maksymalna wysokość (m) 3000 / 4000 — nieograniczony / ograniczony zakres napięcia 3000 / 4000 — nieograniczony / ograniczony zakres napięcia 3000 / 4000 — nieograniczony / ograniczony zakres napięcia
Przyłącze DC PV 3 × DC+ i 3 × DC−, zaciski sprężynowe push-in 2,5–10 mm² 3 × DC+ i 3 × DC−, zaciski sprężynowe push-in 2,5–10 mm² 3 × DC+ i 3 × DC−, zaciski sprężynowe push-in 2,5–10 mm²
Przyłącze AC 5-stykowe AC push-in 1,5–10 mm²; 3-stykowe rezerwowe push-in 1,5–10 mm²; 5 zacisków PE 2,5–16 mm² 5-stykowe AC push-in 1,5–10 mm²; 3-stykowe rezerwowe push-in 1,5–10 mm²; 5 zacisków PE 2,5–16 mm² 5-stykowe AC push-in 1,5–10 mm²; 3-stykowe rezerwowe push-in 1,5–10 mm²; 5 zacisków PE 2,5–16 mm²
Certyfikaty i normy[6] IEC 62109, IEC 62116, IEC 61727, IEC 62909, VDE AR-N4105, AS/NZS 4777.2, EN 50549, CEI 0-21, G98, R25 IEC 62109, IEC 62116, IEC 61727, IEC 62909, VDE AR-N4105, AS/NZS 4777.2, EN 50549, CEI 0-21, G98, R25 IEC 62109, IEC 62116, IEC 61727, IEC 62909, VDE AR-N4105, AS/NZS 4777.2, EN 50549, CEI 0-21, G98, R25
Funkcje zasilania rezerwowego[7] PV Point (Comfort) PV Point (Comfort) PV Point (Comfort)
Analiza cyklu życia Zgodna z ÖNORM EN ISO 14040 i 14044; zweryfikowana przez Fraunhofer IZM Zgodna z ÖNORM EN ISO 14040 i 14044; zweryfikowana przez Fraunhofer IZM Zgodna z ÖNORM EN ISO 14040 i 14044; zweryfikowana przez Fraunhofer IZM
Kraj produkcji Austria Austria Austria
Sprawność
Parametr Symo GEN24 3.0 Plus SC Symo GEN24 4.0 Plus SC Symo GEN24 5.0 Plus SC
Sprawność maksymalna (%) 98,1 98,1 98,1
Sprawność europejska (%) 96,7 97,2 97,5
Sprawność dostosowania MPP (%) >99,9 >99,9 >99,9
Zabezpieczenia
Parametr Symo GEN24 3.0 Plus SC Symo GEN24 4.0 Plus SC Symo GEN24 5.0 Plus SC
Pomiar izolacji DC Zintegrowany Zintegrowany Zintegrowany
Rozłącznik DC Zintegrowany Zintegrowany Zintegrowany
Ochrona przed odwrotną polaryzacją Zintegrowana Zintegrowana Zintegrowana
Wykrywanie łuku — Arc Guard Zintegrowane Zintegrowane Zintegrowane
Interfejsy
Parametr Symo GEN24 3.0 Plus SC Symo GEN24 4.0 Plus SC Symo GEN24 5.0 Plus SC
WLAN / 2 × Ethernet LAN Fronius Solar.web, Modbus TCP SunSpec, Fronius Solar API (JSON) Fronius Solar.web, Modbus TCP SunSpec, Fronius Solar API (JSON) Fronius Solar.web, Modbus TCP SunSpec, Fronius Solar API (JSON)
6 wejść cyfrowych / 6 wejść-wyjść cyfrowych Odbiornik sterowania zdalnego, zarządzanie energią Odbiornik sterowania zdalnego, zarządzanie energią Odbiornik sterowania zdalnego, zarządzanie energią
Wyłączanie awaryjne WSD Zintegrowane Zintegrowane Zintegrowane
Rejestrator danych i serwer sieciowy Zintegrowane Zintegrowane Zintegrowane
2 × RS485 Modbus RTU SunSpec; Fronius Smart Meter; akumulator; Fronius Ohmpilot Modbus RTU SunSpec; Fronius Smart Meter; akumulator; Fronius Ohmpilot Modbus RTU SunSpec; Fronius Smart Meter; akumulator; Fronius Ohmpilot

Przypisy i warunki producenta

Źródło opracowania

Opracowanie HTML danych producenta: Datasheet GEN24 (3.0-12.0) Plus SC EN; EN V02 Apr 2026; strony: 3, 4.

Zestawienie obejmuje modele opisane w naszym katalogu. Dane wspólne powtórzono w każdej kolumnie. Oznaczenia i warunki odnoszą się do wskazanej wersji dokumentu.

Artykuły o falownikach Fronius

Poznaj modele z tej karty. W opisach omawiamy ich parametry, funkcje i ograniczenia wynikające z danych producenta.