Fronius Verto Plus 15–20 kW — karta katalogowa i dane techniczne

Verto Plus 15–20 kW to trójfazowe falowniki hybrydowe z trzema MPPT, przyłączem akumulatora i obsługą zasilania rezerwowego Full Backup. Każdy tracker ma limit prądu 28 A i dwa przyłącza DC.
Moc szczytowa w Full Backup jest parametrem krótkotrwałym, wymagającym odpowiedniej dostępnej mocy PV i akumulatora. Moc użyteczna DC falownika jest wspólną granicą dla wyjścia AC i ładowania magazynu.
W — moc czynna; VA — moc pozorna; Wp — moc modułów w warunkach testowych. Szersze zestawienia można przewijać poziomo.
| Parametr | Verto 15.0 Plus | Verto 17.5 Plus | Verto 20.0 Plus |
|---|---|---|---|
| Liczba MPPT | 3 | 3 | 3 |
| Liczba przyłączy DC na MPPT | 2 | 2 | 2 |
| Maksymalny użyteczny prąd na MPPT (A) | 28 | 28 | 28 |
| Maksymalny użyteczny prąd łańcucha (A)[1] | 28 | 28 | 28 |
| Maksymalny prąd zwarciowy PV na MPPT (A)[2] | 50 | 50 | 50 |
| Maksymalny prąd zwarciowy PV na łańcuch (A)[2] | 50 | 50 | 50 |
| Maksymalny prąd zwarciowy PV — falownik (A)[2] | 150 | 150 | 150 |
| Znamionowe napięcie wejściowe DC (V) | 600 | 600 | 600 |
| Zakres napięcia wejściowego DC (V) | 150–1000 | 150–1000 | 150–1000 |
| Napięcie rozpoczęcia pracy (V) | 150 | 150 | 150 |
| Użyteczny zakres napięcia MPP (V) | 150–870 | 150–870 | 150–870 |
| Zakres napięcia MPP przy mocy znamionowej (V) | 210–870 | 245–870 | 275–870 |
| Maksymalna użyteczna moc DC na MPPT (W) | 13000 | 13000 | 13000 |
| Maksymalna użyteczna moc DC falownika (W)[3] | 22500 | 26250 | 30000 |
| Maksymalna moc generatora PV na MPPT (Wpeak) | 20000 | 20000 | 20000 |
| Maksymalna moc generatora PV — falownik (Wpeak) | 22500 | 26250 | 30000 |
| Parametr | Verto 15.0 Plus | Verto 17.5 Plus | Verto 20.0 Plus |
|---|---|---|---|
| Znamionowa moc wyjściowa AC (W) | 15000 | 17500 | 20000 |
| Maksymalna moc wyjściowa / znamionowa moc pozorna (VA) | 15000 | 17500 | 20000 |
| Znamionowy prąd AC przy 380 V (A) | 22,7 | 26,5 | 30,3 |
| Znamionowy prąd AC przy 400 V (A) | 21,7 | 25,4 | 29 |
| Przyłącze sieciowe (V) | 3~ (N)PE 380 / 220 lub 400 / 230 | 3~ (N)PE 380 / 220 lub 400 / 230 | 3~ (N)PE 380 / 220 lub 400 / 230 |
| Częstotliwość i zakres (Hz) | 50 / 60; 45–65 | 50 / 60; 45–65 | 50 / 60; 45–65 |
| Współczynnik zniekształceń harmonicznych (%) | <3 | <3 | <3 |
| Współczynnik mocy | 0–1 indukcyjny / pojemnościowy | 0–1 indukcyjny / pojemnościowy | 0–1 indukcyjny / pojemnościowy |
| Parametr | Verto 15.0 Plus | Verto 17.5 Plus | Verto 20.0 Plus |
|---|---|---|---|
| Znamionowa moc Full Backup (VA)[4] | 15000 | 17500 | 20000 |
| Moc szczytowa (VA)[5] | 30000 | 30000 | 30000 |
| Nominalna moc jednej fazy przy 380 / 400 V (VA) | 7000 / 7300 | 7000 / 7300 | 7000 / 7300 |
| Dopuszczalna asymetria faz, wartość nominalna / szczytowa (A)[5] | 25 / 32 | 25 / 32 | 25 / 32 |
| Przyłącze sieciowe Full Backup (V) | 380 / 400 | 380 / 400 | 380 / 400 |
| Czas przełączania (s) | około 11 | około 11 | około 11 |
| Parametr | Verto 15.0 Plus | Verto 17.5 Plus | Verto 20.0 Plus |
|---|---|---|---|
| Liczba wejść DC | 1 | 1 | 1 |
| Maksymalny nominalny prąd ładowania / rozładowania (A) | 50 | 50 | 50 |
| Zakres napięcia wejściowego DC (V) | 150–700 | 150–700 | 150–700 |
| Przyłącze DC akumulatora | Stäubli MC4 Evo Stor | Stäubli MC4 Evo Stor | Stäubli MC4 Evo Stor |
| Maksymalna moc ładowania (W)[6] | 22500 | 26250 | 30000 |
| Maksymalna moc rozładowania (W)[6] | 15000 | 17500 | 20000 |
| Maksymalna moc ładowania przy sprzężeniu AC (W)[6] | 15000 | 17500 | 20000 |
| Kompatybilne rodziny akumulatorów[7] | Fronius Reserva, Reserva Pro; BYD Battery-Box HVM, HVS, HVM+, HVS+, HVB | Fronius Reserva, Reserva Pro; BYD Battery-Box HVM, HVS, HVM+, HVS+, HVB | Fronius Reserva, Reserva Pro; BYD Battery-Box HVM, HVS, HVM+, HVS+, HVB |
| Parametr | Verto 15.0 Plus | Verto 17.5 Plus | Verto 20.0 Plus |
|---|---|---|---|
| Wymiary: wysokość / szerokość / głębokość (mm) | 865 / 574 / 279 | 865 / 574 / 279 | 865 / 574 / 279 |
| Masa falownika (kg) | 43 | 43 | 43 |
| Stopień ochrony | IP66 | IP66 | IP66 |
| Klasa ochronności | 1 | 1 | 1 |
| Kategoria przepięciowa DC / AC[8] | 2 / 3 | 2 / 3 | 2 / 3 |
| Pobór energii w nocy (W) | <16 | <16 | <16 |
| Chłodzenie | Regulowane chłodzenie powietrzem | Regulowane chłodzenie powietrzem | Regulowane chłodzenie powietrzem |
| Montaż | Wewnątrz i na zewnątrz, nachylenie 90°–10° | Wewnątrz i na zewnątrz, nachylenie 90°–10° | Wewnątrz i na zewnątrz, nachylenie 90°–10° |
| Zakres temperatur otoczenia (°C) | −25–60 | −25–60 | −25–60 |
| Dopuszczalna wilgotność (%) | 0–100 | 0–100 | 0–100 |
| Emisja hałasu (dB(A)) | <50,3 | <50,3 | <50,3 |
| Maksymalna wysokość (m) | 3000 / 4000 — nieograniczony / ograniczony zakres napięcia | 3000 / 4000 — nieograniczony / ograniczony zakres napięcia | 3000 / 4000 — nieograniczony / ograniczony zakres napięcia |
| Przyłącze DC PV | Stäubli Multi Contact MC4 | Stäubli Multi Contact MC4 | Stäubli Multi Contact MC4 |
| Przyłącze AC | Przekrój 4–35 mm², Al i Cu; dławnica M32 Ø12–24,5 mm; przygotowanie M50 Ø10–35 mm lub rura 1,5 cala | Przekrój 4–35 mm², Al i Cu; dławnica M32 Ø12–24,5 mm; przygotowanie M50 Ø10–35 mm lub rura 1,5 cala | Przekrój 4–35 mm², Al i Cu; dławnica M32 Ø12–24,5 mm; przygotowanie M50 Ø10–35 mm lub rura 1,5 cala |
| Certyfikaty i normy | IEC 62109-1/-2, VDE-AR-N 4105:2018, VDE-AR-N 4110:2023-09, R25, EN 50549-1/-2, CEI 0-16, CEI 0-21, UNE 217002:2020, IEC 62116, IEC 61727, AS/NZS 4777.2:2020+A1, IEC 63027:2023, G99 | IEC 62109-1/-2, VDE-AR-N 4105:2018, VDE-AR-N 4110:2023-09, R25, EN 50549-1/-2, CEI 0-16, CEI 0-21, UNE 217002:2020, IEC 62116, IEC 61727, AS/NZS 4777.2:2020+A1, IEC 63027:2023, G99 | IEC 62109-1/-2, VDE-AR-N 4105:2018, VDE-AR-N 4110:2023-09, R25, EN 50549-1/-2, CEI 0-16, CEI 0-21, UNE 217002:2020, IEC 62116, IEC 61727, AS/NZS 4777.2:2020+A1, IEC 63027:2023, G99 |
| Kraj produkcji | Austria | Austria | Austria |
| Parametr | Verto 15.0 Plus | Verto 17.5 Plus | Verto 20.0 Plus |
|---|---|---|---|
| Sprawność maksymalna (%) | 98,03 | 98,06 | 98,15 |
| Sprawność europejska (%) | 97,35 | 97,54 | 97,95 |
| Sprawność dostosowania MPP (%) | >99,9 | >99,9 | >99,9 |
| Parametr | Verto 15.0 Plus | Verto 17.5 Plus | Verto 20.0 Plus |
|---|---|---|---|
| AFCI Fronius Arc Guard | Tak | Tak | Tak |
| Pomiar izolacji DC | Tak | Tak | Tak |
| Zachowanie przy przeciążeniu | Przesunięcie punktu pracy, ograniczenie mocy | Przesunięcie punktu pracy, ograniczenie mocy | Przesunięcie punktu pracy, ograniczenie mocy |
| Rozłącznik DC | Tak | Tak | Tak |
| Ochrona przed odwrotną polaryzacją | Tak | Tak | Tak |
| RCMU | Tak | Tak | Tak |
| Ochrona przepięciowa DC / AC | DC typu 1+2 według IEC 61643-31 / AC typu 2 według IEC 61643-11 | DC typu 1+2 według IEC 61643-31 / AC typu 2 według IEC 61643-11 | DC typu 1+2 według IEC 61643-31 / AC typu 2 według IEC 61643-11 |
| Parametr | Verto 15.0 Plus | Verto 17.5 Plus | Verto 20.0 Plus |
|---|---|---|---|
| WLAN | Solar.web, Modbus TCP SunSpec, JSON, 802.11b/g | Solar.web, Modbus TCP SunSpec, JSON, 802.11b/g | Solar.web, Modbus TCP SunSpec, JSON, 802.11b/g |
| Ethernet LAN RJ45 | 10 / 100 Mbit, maksymalnie 100 m; Solar.web, Modbus TCP SunSpec, JSON | 10 / 100 Mbit, maksymalnie 100 m; Solar.web, Modbus TCP SunSpec, JSON | 10 / 100 Mbit, maksymalnie 100 m; Solar.web, Modbus TCP SunSpec, JSON |
| Wired Shutdown WSD | Zintegrowane | Zintegrowane | Zintegrowane |
| 2 × RS485 | Modbus RTU SunSpec / Smart Meter / akumulator | Modbus RTU SunSpec / Smart Meter / akumulator | Modbus RTU SunSpec / Smart Meter / akumulator |
| 6 wejść cyfrowych / 6 wejść-wyjść | Sterowanie zdalne, zarządzanie energią i odbiornikami | Sterowanie zdalne, zarządzanie energią i odbiornikami | Sterowanie zdalne, zarządzanie energią i odbiornikami |
| Rejestrator danych i serwer sieciowy | Zintegrowane | Zintegrowane | Zintegrowane |
Przypisy i warunki producenta
- [1] Pojedynczy łańcuch może wykorzystywać pełny prąd MPPT, ale łączny prąd każdego trackera pozostaje ograniczony do 28 A.
- [2] Prąd zwarciowy generatora PV należy wyznaczać z warunku Isc max ≥ Isc(STC) × 1,25, zgodnie z normami wskazanymi w źródle.
- [3] Maksymalna moc użyteczna DC jest łączną granicą mocy wyjściowej AC oraz ładowania akumulatora DC, wykorzystywanych równolegle.
- [4] Pełne zasilanie rezerwowe wymaga dodatkowych zewnętrznych komponentów do przełączania sieci oraz konfiguracji opisanej w instrukcji obsługi.
- [5] Moc szczytowa wymaga dostatecznej mocy PV oraz akumulatora. Czas jej wykorzystania wynosi najwyżej 10 s, przy symetrycznym napięciu 400 V AC; rzeczywisty wynik zależy od warunków otoczenia.
- [6] Osiągalna moc zależy od prądu i napięcia podłączonego akumulatora.
- [7] Wykluczone konfiguracje BYD Battery-Box Premium: HVM 8.3 oraz 3 × HVM 22.1. Przy równoległym łączeniu wież BYD należy uwzględnić limity prądowe.
- [8] Kategoria według IEC 62109-1. Dostępna szyna DIN dla opcjonalnego ogranicznika przepięć typu 1+2 lub typu 2.
Źródło opracowania
Opracowanie HTML danych producenta: Fronius Verto Plus EN; EN_V07 Jul 2026; strony: 4, 5, 6.
Zestawienie obejmuje modele opisane w naszym katalogu. Dane wspólne powtórzono w każdej kolumnie. Oznaczenia i warunki odnoszą się do wskazanej wersji dokumentu.
Artykuły o falownikach Fronius
Poznaj modele z tej karty. W opisach omawiamy ich parametry, funkcje i ograniczenia wynikające z danych producenta.