Fronius Symo GEN24 Plus SC 6–10 kW — karta katalogowa i dane techniczne

Symo GEN24 Plus SC 6–10 kW to trójfazowe falowniki hybrydowe z dwoma MPPT i przyłączem akumulatora. Karta rozróżnia limity poszczególnych trackerów, ich łączną moc oraz parametry wyjścia AC.
Seria oferuje podstawowe zasilanie rezerwowe PV Point. Wyjście Full Backup jest dostępne w tych modelach po zastosowaniu zewnętrznego układu przełączania.
W — moc czynna; VA — moc pozorna; Wp — moc modułów w warunkach testowych. Szersze zestawienia można przewijać poziomo.
| Parametr | Symo GEN24 6.0 Plus SC | Symo GEN24 8.0 Plus SC | Symo GEN24 10.0 Plus SC |
|---|---|---|---|
| Liczba MPPT | 2 | 2 | 2 |
| Zakres napięcia wejściowego DC (V) | 80–1000 | 80–1000 | 80–1000 |
| Znamionowe napięcie wejściowe DC (V) | 610 | 610 | 610 |
| Napięcie rozpoczęcia pracy (V) | 80 | 80 | 80 |
| Użyteczny zakres napięcia MPP (V) | 80–800 | 80–800 | 80–800 |
| Zakres napięcia MPP przy mocy znamionowej (V) | 148–800 | 197–800 | 246–800 |
| Maksymalny użyteczny prąd wejściowy — MPPT1 / MPPT2 (A) | 28 / 14 | 28 / 14 | 28 / 14 |
| Maksymalny prąd zwarciowy PV — MPPT1 / MPPT2 (A)[1] | 40 / 20 | 40 / 20 | 40 / 20 |
| Liczba przyłączy DC — MPPT1 / MPPT2 | 2 / 1 | 2 / 1 | 2 / 1 |
| Maksymalna użyteczna moc DC — MPPT1 (W) | 6180 | 8240 | 10300 |
| Maksymalna użyteczna moc DC — MPPT2 (W) | 6180 | 8240 | 8600 |
| Maksymalna użyteczna moc DC — suma (W) | 6180 | 8240 | 10300 |
| Maksymalna moc generatora PV — MPPT1 (Wpeak) | 7500 | 10000 | 12500 |
| Maksymalna moc generatora PV — MPPT2 (Wpeak) | 7500 | 8500 | 9000 |
| Maksymalna moc generatora PV — suma (Wpeak) | 9000 | 12000 | 15000 |
| Parametr | Symo GEN24 6.0 Plus SC | Symo GEN24 8.0 Plus SC | Symo GEN24 10.0 Plus SC |
|---|---|---|---|
| Znamionowa moc wyjściowa AC (W) | 6000 | 8000 | 10000 |
| Znamionowa moc pozorna (VA) | 6000 | 8000 | 10000 |
| Maksymalna moc wyjściowa (VA) | 6000 | 8000 | 10000 |
| Znamionowy prąd AC przy 380 V (A) | 9,1 | 12,1 | 15,2 |
| Znamionowy prąd AC przy 400 V (A) | 8,7 | 11,6 | 14,5 |
| Przyłącze sieciowe (V) | 3~ NPE 400 / 230 lub 380 / 220 (+20% / −30%) | 3~ NPE 400 / 230 lub 380 / 220 (+20% / −30%) | 3~ NPE 400 / 230 lub 380 / 220 (+20% / −30%) |
| Częstotliwość znamionowa i zakres (Hz) | 50 / 60; 45–65 | 50 / 60; 45–65 | 50 / 60; 45–65 |
| Współczynnik zniekształceń harmonicznych (%) | <3,5 | <3,5 | <3,5 |
| Współczynnik mocy | 0,7–1 indukcyjny / pojemnościowy | 0,7–1 indukcyjny / pojemnościowy | 0,7–1 indukcyjny / pojemnościowy |
| Parametr | Symo GEN24 6.0 Plus SC | Symo GEN24 8.0 Plus SC | Symo GEN24 10.0 Plus SC |
|---|---|---|---|
| Znamionowa moc PV Point (VA) | 3000 | 3000 | 3000 |
| Przyłącze sieciowe PV Point (V) | 1~ NPE 220 / 230 | 1~ NPE 220 / 230 | 1~ NPE 220 / 230 |
| Czas przełączania (s) | około 15 | około 15 | około 15 |
| Parametr | Symo GEN24 6.0 Plus SC | Symo GEN24 8.0 Plus SC | Symo GEN24 10.0 Plus SC |
|---|---|---|---|
| Znamionowa moc Full Backup (VA)[2] | 6000 | 8000 | 10000 |
| Nominalna moc jednej fazy Full Backup (VA)[2] | 4225 | 4225 | 4225 |
| Przyłącze sieciowe Full Backup (V)[2] | 3~ NPE 400 / 230 lub 380 / 220 | 3~ NPE 400 / 230 lub 380 / 220 | 3~ NPE 400 / 230 lub 380 / 220 |
| Czas przełączania (s)[2] | około 10 | około 10 | około 10 |
| Parametr | Symo GEN24 6.0 Plus SC | Symo GEN24 8.0 Plus SC | Symo GEN24 10.0 Plus SC |
|---|---|---|---|
| Liczba wejść DC | 1 | 1 | 1 |
| Maksymalny prąd wejściowy (A) | 22 | 22 | 22 |
| Zakres napięcia wejściowego DC (V) | 160–700 | 160–700 | 160–700 |
| Przyłącze DC akumulatora | Po jednym zacisku BATT+ i BATT−, sprężynowe push-in 2,5–10 mm² | Po jednym zacisku BATT+ i BATT−, sprężynowe push-in 2,5–10 mm² | Po jednym zacisku BATT+ i BATT−, sprężynowe push-in 2,5–10 mm² |
| Maksymalna moc wejściowa / wyjściowa DC (W)[3] | 6220 | 8260 | 10300 |
| Maksymalna moc ładowania przy sprzężeniu AC (W)[3] | 6000 | 8000 | 10000 |
| Kompatybilne rodziny akumulatorów[4] | Fronius Reserva; BYD Battery-Box HVS / HVM, HVS+ / HVM+; LG FLEX | Fronius Reserva; BYD Battery-Box HVS / HVM, HVS+ / HVM+; LG FLEX | Fronius Reserva; BYD Battery-Box HVS / HVM, HVS+ / HVM+; LG FLEX |
| Parametr | Symo GEN24 6.0 Plus SC | Symo GEN24 8.0 Plus SC | Symo GEN24 10.0 Plus SC |
|---|---|---|---|
| Wymiary: wysokość / szerokość / głębokość (mm) | 595 / 529 / 180 | 595 / 529 / 180 | 595 / 529 / 180 |
| Masa falownika (kg) | 22,8 | 22,8 | 22,8 |
| Masa z opakowaniem (kg) | 28 | 28 | 28 |
| Stopień ochrony | IP66 | IP66 | IP66 |
| Klasa ochronności | 1 | 1 | 1 |
| Pobór energii w nocy (W) | <10 | <10 | <10 |
| Kategoria przepięciowa DC / AC[5] | 2 / 3 | 2 / 3 | 2 / 3 |
| Chłodzenie | Technologia aktywnego chłodzenia | Technologia aktywnego chłodzenia | Technologia aktywnego chłodzenia |
| Montaż | Wewnątrz i na zewnątrz budynków | Wewnątrz i na zewnątrz budynków | Wewnątrz i na zewnątrz budynków |
| Zakres temperatur otoczenia (°C) | −25–60 | −25–60 | −25–60 |
| Dopuszczalna wilgotność (%) | 0–100 | 0–100 | 0–100 |
| Emisja hałasu (dB(A)) | <47 | <47 | <47 |
| Maksymalna wysokość (m) | 3000 / 4000 — nieograniczony / ograniczony zakres napięcia | 3000 / 4000 — nieograniczony / ograniczony zakres napięcia | 3000 / 4000 — nieograniczony / ograniczony zakres napięcia |
| Przyłącze DC PV | 3 × DC+ i 3 × DC−, zaciski sprężynowe push-in 2,5–10 mm² | 3 × DC+ i 3 × DC−, zaciski sprężynowe push-in 2,5–10 mm² | 3 × DC+ i 3 × DC−, zaciski sprężynowe push-in 2,5–10 mm² |
| Przyłącze AC | 5-stykowe AC push-in 1,5–10 mm²; 3-stykowe rezerwowe push-in 1,5–10 mm²; 5 zacisków PE 2,5–16 mm² | 5-stykowe AC push-in 1,5–10 mm²; 3-stykowe rezerwowe push-in 1,5–10 mm²; 5 zacisków PE 2,5–16 mm² | 5-stykowe AC push-in 1,5–10 mm²; 3-stykowe rezerwowe push-in 1,5–10 mm²; 5 zacisków PE 2,5–16 mm² |
| Certyfikaty i normy[6] | IEC 62109, IEC 62116, IEC 61727, IEC 62909, VDE AR-N4105, AS/NZS 4777.2, EN 50549, CEI 0-21, G98, R25 | IEC 62109, IEC 62116, IEC 61727, IEC 62909, VDE AR-N4105, AS/NZS 4777.2, EN 50549, CEI 0-21, G98, R25 | IEC 62109, IEC 62116, IEC 61727, IEC 62909, VDE AR-N4105, AS/NZS 4777.2, EN 50549, CEI 0-21, G98, R25 |
| Funkcje zasilania rezerwowego[7] | PV Point (Comfort) lub Full Backup | PV Point (Comfort) lub Full Backup | PV Point (Comfort) lub Full Backup |
| Analiza cyklu życia | Zgodna z ÖNORM EN ISO 14040 i 14044; zweryfikowana przez Fraunhofer IZM | Zgodna z ÖNORM EN ISO 14040 i 14044; zweryfikowana przez Fraunhofer IZM | Zgodna z ÖNORM EN ISO 14040 i 14044; zweryfikowana przez Fraunhofer IZM |
| Kraj produkcji | Austria | Austria | Austria |
| Parametr | Symo GEN24 6.0 Plus SC | Symo GEN24 8.0 Plus SC | Symo GEN24 10.0 Plus SC |
|---|---|---|---|
| Sprawność maksymalna (%) | 98,3 | 98,3 | 98,3 |
| Sprawność europejska (%) | 97,9 | 98 | 98,1 |
| Sprawność dostosowania MPP (%) | >99,9 | >99,9 | >99,9 |
| Parametr | Symo GEN24 6.0 Plus SC | Symo GEN24 8.0 Plus SC | Symo GEN24 10.0 Plus SC |
|---|---|---|---|
| Pomiar izolacji DC | Zintegrowany | Zintegrowany | Zintegrowany |
| Rozłącznik DC | Zintegrowany | Zintegrowany | Zintegrowany |
| Ochrona przed odwrotną polaryzacją | Zintegrowana | Zintegrowana | Zintegrowana |
| Wykrywanie łuku — Arc Guard | Zintegrowane | Zintegrowane | Zintegrowane |
| Parametr | Symo GEN24 6.0 Plus SC | Symo GEN24 8.0 Plus SC | Symo GEN24 10.0 Plus SC |
|---|---|---|---|
| WLAN / 2 × Ethernet LAN | Fronius Solar.web, Modbus TCP SunSpec, Fronius Solar API (JSON) | Fronius Solar.web, Modbus TCP SunSpec, Fronius Solar API (JSON) | Fronius Solar.web, Modbus TCP SunSpec, Fronius Solar API (JSON) |
| 6 wejść cyfrowych / 6 wejść-wyjść cyfrowych | Odbiornik sterowania zdalnego, zarządzanie energią | Odbiornik sterowania zdalnego, zarządzanie energią | Odbiornik sterowania zdalnego, zarządzanie energią |
| Wyłączanie awaryjne WSD | Zintegrowane | Zintegrowane | Zintegrowane |
| Rejestrator danych i serwer sieciowy | Zintegrowane | Zintegrowane | Zintegrowane |
| 2 × RS485 | Modbus RTU SunSpec; Fronius Smart Meter; akumulator; Fronius Ohmpilot | Modbus RTU SunSpec; Fronius Smart Meter; akumulator; Fronius Ohmpilot | Modbus RTU SunSpec; Fronius Smart Meter; akumulator; Fronius Ohmpilot |
Przypisy i warunki producenta
- [1] Prąd zwarciowy generatora PV należy wyznaczać z warunku Isc max ≥ Isc(STC) × 1,25, zgodnie z normami wskazanymi w źródle.
- [2] Pełne zasilanie rezerwowe wymaga dodatkowych zewnętrznych komponentów do przełączania sieci oraz konfiguracji opisanej w instrukcji obsługi. Full Backup jest dostępne wyłącznie dla Symo GEN24 6.0–12.0 Plus SC.
- [3] Moc części akumulatorowej zależy od podłączonego akumulatora.
- [4] Zgodność akumulatora zależy od jego typu i klasy pojemności, certyfikacji krajowej oraz dostępności. Lista rodzin w karcie nie oznacza zgodności każdej konfiguracji.
- [5] Kategoria przepięciowa podana zgodnie z IEC 62109-1. Opcjonalnie można doposażyć falownik w ogranicznik przepięć DC SPD typu 1+2 dla dwóch MPPT, numer katalogowy 4,240,313,CK.
- [6] Aktualne certyfikaty należy sprawdzić na stronie producenta.
- [7] Full Backup dotyczy wyłącznie GEN24 Plus SC.
Źródło opracowania
Opracowanie HTML danych producenta: Datasheet GEN24 (3.0-12.0) Plus SC EN; EN V02 Apr 2026; strony: 5, 6.
Zestawienie obejmuje modele opisane w naszym katalogu. Dane wspólne powtórzono w każdej kolumnie. Oznaczenia i warunki odnoszą się do wskazanej wersji dokumentu.
Artykuły o falownikach Fronius
Poznaj modele z tej karty. W opisach omawiamy ich parametry, funkcje i ograniczenia wynikające z danych producenta.